AKTUALITY

Evropská unie a mladí lidé – možnosti studia a práce v zahraničí

 24.11.2023

S tímto tématem nás seznámila PhDr. Kateřina Marková, regionální koordinátorka informačních aktivit o Evropské unii. Spolu s ní dorazil do naší školy Ing. Libor Šimánek, který pracuje jako poradce služby EURES. Úřad práce České republiky (ÚP ČR) se po připojení České republiky k EU (2004) stal součástí sítě EURES, jejímž základním posláním je usnadňovat mezinárodní mobilitu pracovních sil. Dozvěděli jsme se více informací o možnostech studia, výjezdech do zahraničí, stážích, institucích EU a dobrovolnických programech. Získali jsme ucelený přehled možností vyjet do zahraničí. Mnohé z nás zaujala možnost sezónních brigád, několikaměsíčních pobytů v zahraničí nebo au-pair. Více informací najdeme na: https://www.uradprace.cz/eures.

Ekonomický tým Junior 2023 celostátní kolo

 24.11.2023

Ve středu a ve čtvrtek jsme se účastnili celostátního kola soutěže Ekonomický tým Junior v Kolíně. Soutěže se účastnilo 14 týmů za každý kraj + tým hostitelské školy. Soutěžilo se ve 3 disciplínách. V testu jsme se umístili na 4. místě, v prezentaci na 6. místě a v projektu na 9. místě. Celkově jsme se umístili na 9. místě, přičemž od 4. místa nás dělilo jen 8 bodů. Jakkoliv je samotná účast v celostátním kole úspěchem, pokud bychom příští rok opět postoupili do celostátního kola, zamakáme na sobě ještě o něco více

Re-Value Písek – Innovation Camp 2023

 23.11.2023

Naši studenti obsadili 2 první místa v projektu Re-Value Písek – Innovation Camp 2023

Město Písek se zapojilo do evropského projektu Re-Value, který se zaměřuje na udržitelný rozvoj obcí vedoucí ke klimatické neutralitě. Studenti byli vyzváni ke spolupráci.

Této výzvy se mohli účastnit studenti středních škol z Písku a okolí.

Výzva se skládala ze 3 částí. Dne 31. 10. 2023 proběhlo první setkání ve Sladovně za účasti zástupců vedení města v oblasti rozvoje např. odboru výstavby a územního plánování. Studenti se dozvěděli řadu důležitých informací např. o výši městského rozpočtu a jeho čerpání. Dne 7. 11. 2023 se konalo setkání, které bylo formou komentované procházky městem, kterou vedl Ondřej Kofroň z odboru životního prostředí. Studenti se seznámili s lokalitami, které by si zasloužily více pozornosti.

Závěrečná fáze proběhla 21. 11. 2003 v Městské knihovně. Asi 50 studentů v 9 týmech zpracovalo prezentace na téma Volný čas ve městě. Vybrali lokality, které by chtěli změnit a oživit. Nápady byly opravdu úžasné!

Cenu Poroty získali studenti ze 3. B a jejich tým Dobrá investice ve složení Jakub Křižan, Adéla Kramulová, Jolana Brosková a Sabina Ševčíková

Cenu Publika získali studenti ze 2. B a jejich tým Innovation ve složení Rosalie Chudobová, Apolena Kleinová, Adéla Šochová, Eliška Trojanová, Phan Kiet Tuan

Děkujeme za účast a náměty k zamyšlení i týmům Idea z 2. A, Inventiors a Future z 1. A

Prezentovali jsme na Radě mladších

 22.11.2023

Dne 20. 11. 2023 studenti z 1. A Vojtěch Král, Denisa Vu a Kryštof Zouhar seznámili se svou prezentací o umělé inteligenci přes 100 studentů  středních škol z celého Jihočeského kraje na Radě mladších, která se konala v Českých Budějovicích. Prezentací rozhodně zaujali, neboť publikum mohlo vyjadřovat svůj názor v odpovědích na zadané otázky pomocí QR kódů. Byla to skvělá zkušenost pro naše studenty.

Rada mladších je konference určená pro studenty středních škol s podporou MŠMT, center duševního zdraví, krajských úřadů, hejtmanů a odborných organizací. Učí mladé lidi říkat svůj názor, umět si ho obhájit a spolupracovat s vrstevníky. Současně jim dává příležitost vylepšovat prezentační a především komunikační dovednosti.

 

Studentské firmy na prvním veletrhu!

 21.11.2023

Naše fiktivní firmy studentů z 2. A již pilně pracují od začátku školního roku.

Ve středu 16. 11. 2023 se

  • Progress, s. r. o., Písek – divize Sandwitches
  • Progress, s. r. o., Písek – divize Glood delivery
  • Progress life, s. r. o., Písek – divize Imperial

prezentovaly na letošním prvním veletrhu fiktivních firem v Příbrami a byly výborné!
Divize Sandwitches získala zlatou medaili za nejlepší logo + slogan.

Dobrá práce! Děkujeme!

Perníčky

 16.11.2023

O adventu chceme udělat vždy někomu radost. Letos se rozhodli naši žáci ze 3. ročníku upéct pod vedením kolegyň Šárky Brabencové a Šárky Havelkové perníčky pro děti ze Střediska rané péče v Českých Budějovicích. Snad jim udělají radost:)

Hledej, zdrojuj a cituj

 14.11.2023

Rok se s rokem sešel a my jsme opět zamířili do knihovny, tentokráte ne jako čtenáři, ale jako příjemci a vyhledavači informací. Během praktické lekce jsme se učili správně pracovat s informacemi. Seznámili jsme se se základními způsoby vyhledávání, naučili jsme se pohybovat ve vybraných, volně dostupných elektronických zdrojích a učili jsme se posuzovat relevanci dokumentů. Pokusili jsme se také proniknout do tajů citací. Již nyní máme naplánovanou další návštěvu, tentokrát budeme hledat cesty, které nás přivedou ke čtení, takže se z nás stanou čtenáři

Vzpomínka na Karla Schwarzenberga

 13.11.2023

Písecký deník v článku a fotogalerii vzpomíná na besedu Karla Schwarzenberga s našimi studenty z roku 2018

Já jsem Karel, řekl Schwarzenberg v Písku, když lidé nevěděli, jak ho oslovovat - Písecký deník (denik.cz)

pedagogové u píseckého starosty

 10.11.2023

Starosta města Písek Michal Čapek přijal dnes písecké pedagogy, kteří byli v září oceněni Medaili Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Mezi pozvanými byl i ředitel školy Pavel Sekyrka, který obdržel z rukou ministra Mikuláše Beka stříbrnou Medaili I. stupně za dlouhodobé a vynikající působení v oblasti školství.

Prezident Petr Pavel ocenil Tomáše Halíka a Martu Kubišovou, patrony projektu Bolestné kameny

 30.10.2023

Prezident Petr Pavel ocenil k výročí založení republiky prezidenta České křesťanské akademie prof. Tomáše Halíka a zpěvačku a disidentku Martu Kubišovou Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. Oba laureáti jsou zároveň od roku 2011 patrony  autorského projektu naší školy s názvem Bolestné kameny. Že je projekt dnes mediálně známý v České republice i na Slovensku, je zásluhou i těchto dvou vynikajících osobností. Shodou okolností oba „rodiče“ našeho projektu seděli během slavnostní ceremonie ve Vladislavském sále Pražského hradu vedle sebe. Ze srdce gratulujeme!