Exkurze Osvětim

13.6.2016

Martin Chovanec

Ve dnech 3. – 6. června 2016 jsme se pod vedením Mgr. Martina Chovance a Mgr. Marty Frišmanové zúčastnili exkurze, během které jsme navštívili zajímavá místa severní Moravy a největší symbol šoa – Osvětim.

Vyrazili jsme v ranních hodinách z Písku a kolem 11 hodiny dorazili do Třebíče, kde byla naše první zastávka, a to židovské město. Pak následoval odjezd do kempu u Frýdku-Místku, kde jsme byli po celou dobu ubytováni.

Druhý den nás čekala nejzajímavější část celého programu – Osvětim. Během osmihodinové prohlídky jsme ušli bezmála 10 kilometrů. K našemu velkému štěstí se nás ujala skvělá průvodkyně Maja, jejíž výklad byl tak sugestivní, že mnoho z nás doháněl k slzám.

Další den jsme navštívili Dolní oblast Vítkovice, národní kulturní památku zapsanou na seznamu Evropského kulturního dědictví. Po prohlídce průmyslového areálu následovala cesta na vyhlídkovou věž. Odpolední program zahrnoval rozchod v Ostravě a areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky.

Při cestě domů jsme se zastavili v Olomouci. Hlavním cílem většiny z nás byl Sloup Nejsvětější Trojice či katedrála Svatého Václava.

Za všechny snad mohu říci, že jsme si exkurzi opravdu užili, a že jsme si z ní odnesli nejen spoustu zážitků, ale i nových informací a ponaučení. Osvětimskou továrnu na smrt by měl každý vidět na vlastní oči, avšak jen těžko si vůbec dokážeme představit, jak skutečně fungovala před více jak
70 lety. Na závěr bych proto ráda uvedla větu, která mnohým z nás utkvěla v paměti: „V Osvětimi lidé nezemřeli. Tady byli lidé mučeni a vražděni.“

Lucie Vejšická