Beseda s Eduardem Stehlíkem

6.12.2019

Pavel Sekyrka

Dne 4. 12. 2019 navštívil naši školu nejznámější vojenský historik a popularizátor armády České republiky plukovník generálního štábu Dr. Eduard Stehlík. Téma přednášky a besedy komponované pro 1. a 2. ročníky bylo Novodobí hrdinové. Na přednášce zazněly osudy našich vojáků, hlavně jmen, která jsou zatím veřejnosti buď zcela nebo téměř neznámá. Povídání se týkalo i fenoménu Lidice a všeho, co je s Lidicemi u nás a po celém světě spojeno, dále otázky tzv. Mnichovské dohody. Výkon přednášejícího byl opakovaně výjimečný v tom, že bez patosu podává strhující fakta z naší vojenské historie či současnosti. Přestože je dnes plukovník Stehlík pro své mimořádné pracovní kvality a morální postoj skutečnou celebritou, působí pouze jako jakýsi erudovaný tlampač osudů našich vojáků a jakýkoliv dotaz na svou osobu zodpoví jen z nutnosti a vrací se hned k tématu naší armády a našich vojáků. Za jeho výkon a výzva do řad studentů  k masarykovskému vlastenectví sklidil od publika na konci besedy odpovídající potlesk a dary na rozloučenou.